Akumulační kamna

Vytápění prostřednictvím elektrických akumulačních kamen je vhodnou alternativou do míst, kde není zavedený plyn nebo není jiná využitelná možnost topení, ale především všude tam, kde je možný odběr nočního proudu. Úspornost celého systému vytápění staví právě na odběru levné přebytkové energie, a její akumulace v podobě tepla uvnitř topného tělesa. Následně je teplo předáváno do okolí.

 

Jednoduchý princip umožňuje na vytápění solidně ušetřit. Jak je to ale s poruchovostí takových kamen a jaké náhradní díly pro akumulační kamna budete možná potřebovat?

 

Akumulační kamna nemají složitý mechanismus a skládají se jen z několika hlavních součástí. Především je to výhřevné jádro z magnezitových (potažmo i jiných) cihel, důležitou roli tu hrají topná tělesa akumulačních kamen, která jádro vyhřívají. Tento typ kamen je vybaven samozřejmě také regulátorem teploty, ventilátorem, který slouží k rychlejšímu nahánění vzduchu a jeho výměně s okolím. Právě ten je pohyblivou součástí topného tělesa a jako takový může být náchylný k poškození, náhradní ventilátor do akumulačních kamen ale koupíte poměrně za pár korun.

 

Vyměnit je někdy po čase potřeba také topná tělesa akumulačních kamen, nebo i v případě, že byste chtěli větší výkon. Součástí kamen jsou také termostaty, přičemž se rozlišují dva druhy. Jeden reguluje nabíjení kamen a ten druhý pojistný termostat akumulačních kamen hlídá přehřátí přístroje. I ty se proto dají dokoupit jako náhradní díl, protože jejich správné fungování pro celá kamna zásadní.